Poradnik

Jak dobrać odpowiedni rozmiar obrączki ślubnej

lub pierścionka zaręczynowego

 

Wybranie odpowiedniego modelu obrączki ślubnej lub pierścionka jest sprawą indywidualnego gustu, lecz dobrze dobrany model z pewnością będzie cieszył i przypominał wyjątkową chwilę. Ważną kwestią jest aby także rozmiar był idealnie dobrany. Obręcz pierścionka lub obrączki nie powinna być ani zbyt ciasna ani za luźna. Przy wkładaniu pierścionek powinien lekko opierać się i w miejscu stawu przejść z lekkim trudem, natomiast na odcinku od stawu w dół do nasady pierścionek może być luźniejszy. Jest to o tyle ważne, że to właśnie staw palca jest blokadą chroniącą przed zgubieniem biżuterii.

 

Suwmiarka lub rygiel jubilerski

Pierścionek zaręczynowy i sam moment wręczenia zazwyczaj bywa niespodzianką dla kobiety, dlatego partner powinien wcześniej dokonać pomiaru jej palca na tyle sprytnie, aby nie była tego świadoma. Dysponując biżuterią już noszoną przez wybrankę należy suwmiarką zmierzyć wewnętrzną średnicę pierścionka. Należy zwrócić uwagę, czy pierścionek ma idealnie kolisty, równy kształt. Jeśli tak nie jest, to aby uniknąć błędu należy wykonać pomiar w kilku miejscach a następnie go uśrednić. Pomiaru należy dokonać precyzyjnie, gdyż każdy kolejny rozmiar jubilerski to różnica 0,3 mm.

Za pomocą pobranego pomiaru łatwo odczytać rozmiar z użyciem poniższej tabeli. Dodatkowo wzorcowy pierścionek, który jest już dopasowany można zmierzyć u złotnika-jubilera za pomocą rygla jubilerskiego. Zazwyczaj pomiar suwmiarką jest wystarczający i dość rzetelny, dlatego warto dobrze go zapamiętać, gdyż będzie on kluczowy przy zakupie pierścionka na odległość tj. w sklepie internetowym. W internecie krąży wiele innowacyjnych sposobów i porad na temat pomiarów palca, należy je jednak traktować wyłącznie jako orientacyjne.

 

 

Obrączki miarowe

Sprawa jest prosta gdy pomiaru dokona się za pomocą specjalnych obrączek miarowych tzw. miarek, którymi posługują się jubilerzy. Nie będzie wówczas żadnego problemu z pomiarem, jednak najpewniej niespodzianka nie będzie mogła być już tajemnicą. Jeśli zaręczyny nie muszą być niespodzianką, wówczas zalecamy aby wraz z partnerką złożyć wizytę u kilku lokalnych jubilerów, a przy okazji sprawdzenia rozmiaru, zorientować się jaki styl pierścionka jej odpowiada. Posiadając te dane z powodzeniem można wybrać się samodzielnie na zakupy i skorzystać z naszej oferty internetowego sklepu ELOi.


 

 

 

Określenie rozmiaru a szerokość obrączki ślubnej

Przy zakupie obrączek ślubnych wizyta u złotnika-jubilera jest już nieodzowna. Pomiar obrączkami miarowymi może być wskazany szczególnie przy zakupie szerszych obrączek ślubnych, gdyż im szersza obrączka (np. przy szerokości 5 mm) tym inaczej będzie się zachowywać na palcu w porównaniu z cieńszym pierścionkiem o szerokości np. 2 mm o tym samym rozmiarze. Może być wówczas odczuwalny ucisk, dlatego zazwyczaj dodaje się do rozmiaru szerszych obrączek odpowiednio od 0,5 do 1 rozmiaru.

Rozwiązaniem problemu jest mierzenie palców miarkami o takiej szerokości jakiej będą planowane w zakupie obrączki ślubne. Znając rozmiary można bez problemu zamówić obrączki w naszym serwisie internetowym. Jeśli jest konieczność dodatkowego upewnienia się i rozwiania wszelkich wątpliwości, zapewniamy iż na terenie Krakowa istnieje możliwość spotkania z naszym złotnikiem, który profesjonalnie określi rozmiar i doradzi. Konsultacja jest całkowicie bezpłatna.

 

Miary jubilerskie

Miary jubilerskie stosowane w Polsce, są stosowane także w większości państw europejskich. W Europie wykorzystywane są cyfry od 5 do 34 dla określenia rozmiaru pierścionków. Najmniejszy rozmiar „5” odpowiada pierścionkom i obrączkom o obwodzie 45 mm oraz średnicy 14 mm. W UK rozmiar ten będzie określany jako „G”, natomiast w USA to „4”. Warto o tym wiedzieć, ponieważ „5” amerykańska nie będzie oznaczała tyle samo co „5” europejska. Właściwie rozmiar ten będzie odpowiadał europejskiej „8” lub „9”.

 

Tabela miar jubierskich

 

Zmiana rozmiaru – powiększenie

Zazwyczaj większość naszych wyrobów ma taką możliwość, za wyjątkiem tych, gdzie wyraźnie to zaznaczyliśmy (np. przy obrączkach ślubnych wielokamieniowych, składających się z kilku warstw złota, o czym więcej napiszemy poniżej). Przy powiększeniu o 2 wyjątkowo 3 rozmiary stosujemy bezinwazyjną metodę rozwalcowania lub rozklepywania, tj bez wstawiania dodatkowego materiału. Powiększając rozmiar powyżej 3 rozmiaru od wyjściowego robimy tzw wstawkę, czyli uzupełniamy o odpowiednią ilość materiału.

Sama usługa wykonywana na biżuterii zakupionej w naszym sklepie jest bezpłatna, a jedynym kosztem jest wspomniana „wstawka” od 0,10 grama do 1 grama, w zależności od wysokości i szerokości obrączki/pierścionka oraz transport (kurier). Wycena wstawki jest uzależniona od masy wstawianego materiału - złota, określimy ją indywidualnie.

 

Zmiana rozmiaru – zmniejszenie

Zmniejszenie polega na wycięciu fragmentu szyny obrączki lub pierścionka np. zmniejszenie o 1 rozmiar to usunięcie około 1 mm szyny. Następnie rozcięte brzegi szyny są lutowane. Miejsce po lutowaniu jest doprowadzone przez złotnika do stanu idealnego, a wycięty maleńki fragment odeślemy wraz z pierścionkiem. Usługa zmniejszania dla zakupionych u nas wyrobów jest bezpłatna.

 

Rozwiązanie dla obrączek ślubnych bez możliwości zmiany rozmiaru (dotyczy obrączek Altravision)

W przypadku obrączek wielowarstwowych i wielokamieniowych nie ma możliwości zmiany rozmiaru sposobem a jakim pisaliśmy powyżej. Rozwiązaniem jest wykonanie nowej obrączki. Warunkiem Producenta Altravision jest jednak aby Klient odesłał nam poprzednią obrączkę z oznaczeniem jaki to model i oraz podaniem (przez nas) innych charakterystycznych parametrów tj masa, kolor złota, ilość kamieni. Do wykonania nowej dopasowanej obrączki wykorzystane zostanie złoto oraz kamienie ze starej obrączki. Nowa dopasowana obrączka będzie identyczna z poprzednią. Usługa ta jest odpłatna, ale w kwocie preferencyjnej gdyż Klient poprzez pierwotny zakup tej obrączki nabył już do niej prawa. Natomiast nie ma możliwości aby zrobić nową dopasowaną obrączkę nie odesławszy poprzedniej. Wycena tej usługi jest indywidualna, uzależniona od modelu (wr, bwr, twr), wagi oraz obecności kamieni. W takiej sytuacji Klient odsyła nam obrączkę, a my dalsze czynności ustalamy z Producentem. Kosztem Klienta jest sama preferencyjna usługa wykonania obrączki i transport (kurier).

 

 

 

 

 

Obrączki ślubne Złoty Skorpion

 

Złoty Skorpion jest producentem wyjątkowych obrączek najwyższej jakości przy użyciu najnowocześniejszych technologii. Produkcja obrączek tej marki to proces skomplikowany i wymagający aby na każdym etapie procesu zachować najwyższą dbałość o najdrobniejsze szczegóły.
Złoty Skorpion troszczy się o każdą parę wyprodukowanych obrączek indywidualnie, wystawiając im certyfikat autentyczności z niepowtarzalnym numerem, dzięki któremu będzie możliwe jej wierne odtworzenie w razie zgubienia lub zniszczenia.
Precyzyjne cięcie, obróbka na najnowocześniejszych tokarkach, diamentowane zdobienia, precyzyjna oprawa kamieni - to najwyższej klasy połączenie najwyższej specjalistycznej technologii i doświadczenia mistrzów złotnictwa -  którego efektem są najwyższej jakości obrączek ślubnych, które z największą przyjemnością polecamy naszym Klientom.
 
 

Zapraszamy serdecznie  na zakupy :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl